• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

Ankara İtfaiyesiİdari Yapı

Dünya İtfaiyelerindeki teknolojik gelişmelere paralel olarak kendisini yenileyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Daire Başkanlığı emrine bağlı; İtfaiye İdari İşler Şube Müdürlüğü, İtfaiye Müdahale Şube Müdürlüğü, İtfaiye Arama Kurtarma ve Eğitim Şube Müdürlüğü İtfaiye Önlem Şube Müdürlüğü olmak üzere toplam 4 Şube Müdürlüğü bulunmaktadır.

Daire Başkanlığımız, Ankara’nın 8.423 km2’lik Mücavir Alanı içerisindeki, 16 Metropol İlçesinde, 29 İtfaiye İstasyonunda, 153 araç ve 776 personeli ile 7/24 İtfaiye hizmeti vermektedir.

idari_yapi.jpg

Şübe Müdürlükleri

2013 yılında uygulanmaya başlanan norm kadro sistemi ile Daire Başkanlığımızda;
1-İtfaiye İdari İşler Şube Müdürlüğü
2-İtfaiye Müdahale Şube Müdürlüğü
3-İtfaiye Önlem Şube Müdürlüğü
4-İtfaiye Arama Kurtarma ve Eğitim Ş ube Müdürlüğü

olmak üzere toplam 4 Şube Müdürlüğü bulunmaktadır.


İtfaiye Müdahale Şübe Müdürlüğü

 Daire başkanlığına bağlı görev yapan İtfaiye Müdahale Şube Müdürlüğü; 1 İtfaiye Müdahale Koordinatör Amirliği, 3 Bölge Amirliği, İtfaiye Komuta Amirliği, Yangın Araştırma ve İstatistik Amirliği ve 11 Grup Amirliğinden oluşmaktadır. 

İtfaiye Komuta Merkezi
Yangın Koordinasyon Şube Müdürüne bağlı olarak çalışır. İtfaiye Komuta Merkezine gelen her türlü itfai olayı değerlendirip müdahale birimleri ile koordineli olarak gerekli çalışmaları yapar ve yaptırır. Ayrıca telsiz ve telefon hizmetlerinin aksamaması için gerekli çalışmaları yürütür. Verilen diğer görevleri yapar.

 

İtfaiye İstasyonları
Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde meydana gelebilecek deprem, yangın, su baskını, yoğun kar, buzlanma ve fırtına gibi her türlü afete müdahale edilmesinde ve afet sonunda oluşan enkaz ve çöküntülerde, can ve mal kurtarma çalışmalarına gerektiğinde bizzat yerinde katılarak sevk ve organizasyonu sağlar.

 

Kurtarma Timlerimiz

Sualtı Arama Kurtarma Timi 
İlimiz etrafında bulunan baraj, göl ve göletler ile ülkemizin genelinde meydana gelen boğulma ve suda mahsur kalma olaylarında arama ve kurtarma görevini yürütmektedir. 1997 yılında Türkiye’deki itfaiyeler arasında ilk olarak sualtı arama kurtarma timi Ankara İtfaiyesinde kurulmuştur. Sualtı Arama Kurtarma Timi, her biri alanında uzman 5 kişiden oluşmuştur. Her bir personelin; Altın Cankurtaran Sertifikası, Emniyet Genel Müdürlüğü Kurbağa Adam Sertifikası, Denizcilik Müsteşarlığı Profesyonel Balık Adam Belgesi bulunmaktadır. Sualtı Arama Kurtarma Timi 2010 yılında, Ankara ili ve diğer illerin göl, gölet ve akarsularında 16 arama kurtarma olayına müdahale etmiştir.

ktimi_1.jpg

ktimi_2.jpg

ktimi_3.jpgktimi_4.jpg

ktimi_5.jpgktimi_6.jpg

K-9 Kurtarma Timi

K-9 Arama Kurtarma Timi, Daire Başkanlığımız tarafından her türlü arama kurtarma faaliyetlerinde görev yapmak amacıyla 1999 yılında kurulmuş olup, ilk önce Ankara halkının, gerek görüldüğünde ise tüm Türkiye’nin hizmetindedir. K-9 Arama Kurtarma Ekibinde çalışan 4 personelimiz ile arama kurtarma çalışmalarında kullanılan tam eğitimli 5 adet, test aşamasında bulunan 2 adet köpeğimiz bulunmaktadır.

 

K-9 Arama Kurtarma Ekibinde görev alan 2 personelimizin, FEMA (Uluslararası Kurtarma Örgütü), Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sivil Savunmadan almış oldukları K-9 Eğitmenliği belgeleri (Sertifikaları) mevcuttur.

Köpeklerimizden 2 tanesi Sable cinsi Doğu Alman Çoban Köpeği, 1 tanesi Belgium Malinois, 4 tanesi ise Klasik Alman Çoban köpeği olup, hepsi özenle yetiştirilmiş eğitimli köpeklerdir. Canlı arama kurtarma cihazlarının yetersiz kaldığı doğal afetler ve göçük olayları durumunda, enkaz döküntüleri altında mahsur kalan, kazazedelerin yerlerinin tespiti konusunda üstün başarı göstermişlerdir.

k9_1.jpgk9_2.jpg

k9_3.jpgk9_5.jpgk9_4.jpg

k9_7.jpgk9_6.jpg